BBC vesti na srpskom

Папа Фрања у историјској посети Ираку: Молитва усред рушевина цркава у северном Ираку

Прва посета поглавара Римокатоличке цркве Ираку испуњена је симболичним тренуцима.

BBC News 07.03.2021

Папа Фрања током трећег дана историјске посете Ираку обилази делове северног Ирака који су држали милитанти Исламске државе.

На мети Исламске државе која је 2014. заузела тај регион уз кршења људских права, били су и хришћани.

Папа је одржао молитву међу рушевинама цркава у Мосулу, бившем упоришту Исламске Државе, пре него што се састао с верницима у Каракошу.

Миса на стадиону у Ибрилу биће последњи велики део његове посете.

Папа је рекао да ће му Ирак остати у срцу.

Хиљаде људи присуствовало је служби упркос забринутости због епидемије Ковида-19.

У Ираку је од избијања вируса умрло 13.500 људи, а забележено је више од 726.000 случајева. У последњих месец дана број непрекидно расте.

Поглавар Католичке цркве и његова свита су вакцинисани, али Ирак је прву туру вакцина добио тек прошле недеље.

Четвородневно путовање, које је почело у петак, прво је папино путовање у иностранство од почетка пандемије и прва посета поглавара Католичке цркве Ираку у историји.

Pope Francis on Church Square in Mosul, Iraq, 7 March
Реутерс
Папа у порушеној цркви

Шта папа Фрања обилази у недељу?

Хеликоптером је отпутовао до Мосула, где је посетио Црквени трг да се помоли за жртве рата, у ком је страдало хиљаде цивила.

Окружен рушевинама четири цркве на тргу, рекао је да је егзодус хришћана из Ирака и ширег Блиског истока нанео несагледиву штету не само појединцима и заједницама, већ и друштву које остављају за собом.

Pope Francis on Church Square in Mosul, Iraq, 7 March
Реутерс
Папа у рушевинама цркава

Осврћући се на историјску регију Месопотамија, која је покривала већи део модерног Ирака, па и Мосул, папа Фрања је рекао:

„Колико је сурово што је ову земљу, колевку цивилизације, требало да задеси тако варварски ударац, у ком су уништене древне богомоље и много хиљада људи - муслимана, хришћана, Језида и других - присилно расељено или убијено.

„Међутим, данас поново потврђујемо уверење да је братство издржљивије од братоубиства, да је нада моћнија од мржње, да је мир моћнији од рата.&qуот;

Припадници Исламске државе оскрнавили су хришћанске богомоље, одсецајући главе верским статуама и подмећући бомбе-замке.

Десетине хиљада хришћана побегло је из региона под њиховом контролом, док су они који су остали суочени са крађом имовине и морали су да бирају између плаћања пореза, преласка у ислам, одласка или смрти.

Крст подигнут на Црквеном тргу у част папине посете израђен је од дрвених столица спасених из цркава широм региона, извештавају медији са Блиског истока.

Grand Ayatollah Ali al-Sistani with Pope Francis in Najaf, Iraq, 6 March
Реутерс
Велики ајатолах ал-Систани и папа Фрања на састанку у суботу

Папа Фрања се претходно у суботу састао са једним од најмоћнијих личности шиитског ислама.

Разговарали су о положају хришћанске мањине у тој земљи.

Из канцеларије великог ајатолаха Алија ал-Систанија, духовног вође милиона шиитских муслимана, навели су да је разговор био посвећен миру у овој земљи.

Њихов састанак многи виде као симболичан тренутак посете.

Ово је прво међународно путовање папе од почетка пандемије, а уједно је и прва посета поглавара Римокатоличке цркве Ираку у историји.

Ковид-19 и безбедносни изазови чине ово путовање и најризичнијим до сада.

Папа је рекао да се осећа „обавезаним&qуот; на ово „симболично&qуот; четвородневно путовање, током којег ће обићи неколико места.

Pope Francis's convoy leaves after his meeting with Grand Ayatollah Ali al-Sistani in Najaf, Iraq March 6, 2021
Реутерс
Између минарета и звона - порука с улица

Папа Фрања је захвалио ајатолаху због тога што је „подигао глас у одбрану најслабијих и најпрогоњенијих&qуот;.

Порука мира шиитског вође, додао је, потврђује „светост људског живота и важност јединства ирачког народа&qуот;.

Пријеми код повученог ајатолаха су ретки, али са папом је разговарао око 50 минута, без маске.

Папа Фрања је касније путовао у древни град Ур, где хришћани, муслимани и јевреји верују да је рођен пророк Абрахам.

Pope Francis attends an inter-religious prayer at the ancient archaeological site of Ur, 6 March
Реутерс
Папа Фрања је присуствовао вишерелигијског молитви у Уру

„Са овог места, где је вера рођена, са земље Абрахамове, уверимо се да је Бог милосрдан и да је највеће богохуљење мржња према браћи и сестрама&qуот;, рекао је поглавар католичке цркве осуђујући екстремизам у име вере.

Посету обезбеђује око 10.000 припадника снага безбедности Ирака, док се у исто време уводе забране кретања како би се спречило ширење корона вируса.

Неке шиитске милитантне групе су се наводно противиле посети, наводећи да је турнеја наставак мешања Запада у унутрашња питања земље.

Security keep watch as a motorcade carrying Pope Francis arrives in Baghdad, Iraq, 5 March 2021
ЕПА

Веома симболично

Анализа Марка Ловена, дописника из Рима

Ово је био састанак на који се годинама чекало: сусрет лидера католичке цркве и једног од најмоћнијих личности шиитског ислама - великог ајатолаха Ал-Систанија.

За папу који радо пружа руку другим верама, овај састанак је можда и најсимболичнији тренутак посете.

Хришћанска заједница је у Ираку годинама трпела насиље сунитских екстремиста. Али боје се и присуства наоружаних шиитских група - док врховног свештеника доживљавају као умереног.

Папа је посетио Ур, древно место рођења пророка Абрахама, надајући се да ће библијска фигура коју поштују хришћани муслимани и јевреји допринети помирењу.


Колико су хришћани у Ираку угрожени?

Једна од најстаријих хришћанских заједница све је мања - у последњих 20 година је опала са 1,4 милиона на око 250.000 верника, што је мање од један одсто популације.

Многи су напустили земљу, тражећи спас од насиља које потреса земљу од америчке инвазије 2003, којом је свргнут Садам Хусеин.

Десетине хиљада је расејано када су 2014. године милитанти сунитске Исламске државе прегазили северни Ирак, уништавајући историјске цркве, запоседајући имања и нудећи хришћанима избор - да плате порез, промене веру, оду или умру.

Према извештају америчког Стејт департмента о верским слободама у Ираку из 2019. године, хришћани, као и сунити, жалили су се да их шиитске снаге малтретирају и дискриминишу у образовању.

Папа је по доласку у петак рекао да би хришћанска заједница у Ираку требало да има истакнутију грађанску улогу, са пуним правима, слободама и одговорностима.


Пратите нас на Фејсбуку и Твитеру. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук

(ББЦ Невс, 03.07.2021)

BBC News

Повезане вести »

Кључне речи

Коментари

Свет, најновије вести »