Кинески детектор ‘тамне енергије’ добио статус преводника у оквиру пројекта СКА телескопа

Бета 29.10.2024

Кинески научни пројекат Тианлаи експеримент, намењен детекцији тамне енергије коришћењем низа радио телескопа, званично је добио статус "предводникар" од стране  опсерваторије СКА (Сqуаре Километре Арраи ), саопштила је Национална астрономска опсерваторија (НАОЦ) при Кинеској академији наука, преноси Синхуа.

СКА представља нову генерацију радио телескопа великих димензија која је тренутно у изградњи. По завршетку, биће највећи низ радио телескопа на свету. Званични чланови пројекта су Кина, Јужна Африка, Уједињено Краљевство, Аустралија и још шест  земаља.

Објекти укључени у научне и технолошке студије везане за СКА називају се "СКА предводници" или "претходници СКА". Неколико радио телескопа широм света добило је овај статус, рекао је Чен Суели, главни научник Тианлаи експеримента и истраживач у НАОЦ-у, који управља пројектом.

Најновија открића ових претходника могу отворити нове могућности за научно истраживање СКА, а њихове технологије се могу применити у изградњи СКА и будућих радио телескопа, истакао је Чен.

Смештен у Казахском аутономном округу Баркол на северозападу Кине, Тианлаи експеримент се састоји од два низа: Тианлаи цилиндричног низа, који има три суседна цилиндрична рефлектора са укупно 96 пријемника и Тианлаи параболичног низа, са 16 антена пречника по шест метара.

Пројекат има за циљ да тестира кључне технологије за детекцију тамне енергије, за коју се сматра да чини око 70 процената космоса и покреће убрзану експанзију универзума.

Тамна енергија се не може директно детектовати, али се њено присуство и карактеристике могу анализирати посматрањем како се брзина експанзије универзума мења током времена. "Звук" Великог праска оставио је траг у расподели материје у раном универзуму који се сада проширио у структуре великих размера. Посматрањем ових структура, астрономи могу открити тзв. "барион ске акустичне осцилације" и одредити стопу експанзије универзума током времена.

Тианлаи, што дословно значи "небески звуци", има за циљ да детектује ове акустичне осцилације. Тражиће сигнале од 21 центиметра које емитују атоми водоника, најзаступљенијег елемента у универзуму. Како се универзум шири, ови сигнали од 21 цм поступно се премештају на веће таласне дужине у процесу познатом као "црвени помак".

Експеримент Тианлаи ће обухватити низ радио таласних дужина, укључујући сигнале из "црвеног помака", како би створио тродимензионалну мапу расподеле материје у универзуму, рекао је Чен.

Истраживачки тим Тианлаи експеримента састављен је од научника и студената постдипломских студија на НАОЦ-у и другим кинеским универзитетима, као и стручњака и научника из страних истраживачких институција, додаје Синхуа.

(Бета, 29.10.2024)

Бета »

Најновије вести »