'Историјски тренутак за демократе у Њујорку': Ко је Зохран Мамдани
Тридесеттрогодишњи демократски социјалиста би био први муслиман на челу највец́ег града у Сједињеним Америчким Државама, ако буде изабран.

Зохран Мамдани, 33-годишњи посланик, требало би да буде демократски кандидат за градоначелника Њујорка, чиме улази у историју као први муслиман коме је то пошло за руком.
Са 95 одсто пребројаних гласова, Мамдани води у односу на бившег гувернера Ендрјуа Куома - који је поднео оставку на ту функцију након оптужби за сексуално узнемиравање 2021. године - са 43 према 36 одсто на демократским прелиминарним изборима, покренут таласом подршке обичних људи и смелом левичарском платформом.
„Вечерас смо исписали историју&qуот;, рекао је Мамдани присталицама. „Биц́у ваш демократски кандидат за градоначелника Њујорка.&qуот;
Њујоршки систем гласања по рангирању значи да би коначни резултат и даље могао да се промени, али Мамданијева предност и замах делују одлучујуц́и.
Његова победа над Куомом - некада доминантном фигуром у државној политици - означава прекретницу за прогресивце и сигнализира померање политике града улево.
Комо је признао пораз и поручио: „Погледаћемо резултате и донети одлуке сходно томе&qуот;.
„Ово је његово вече&qуот;, поручио је Комо, алудирајући на Мамданија.
Избори су виђени као тест за Демократску странку која покушава да нађе правац након изборних пораза у новембру прошле године, на којима су републиканци председника Доналда Трампа освојили Белу куц́у и оба дома Конгреса.
Резултати у уторак увече показали су да Мамдани убедљиво води, али да није прешао цензус од 50 одсто потребан за потпуну победу.
Куомово признавање пораза је било неочекивано јер ц́е се бројање гласова наставити до следец́е недеље.
Пораз бившег гувернера означава „највец́е изненађење у модерној историји Њујорка&qуот;, рекао је за ББЦ Трип Јанг, политички стратег.
„Огромна победа Зохрана Мамданија показује да када је Доналд Трамп председник, њујоршке демократе желе да виде своје лидере како се боре са ентузијазмом и храброшц́у, и то је оно што је Зохран показао бирачима.&qуот;
Уколико победи на изборима у новембру, Мамдани би био први муслиман и Американац индијског порекла на месту градоначелника Њујорка.

Од Уганде до Квинса
Рођен у Кампали, у Уганди, Мамдани се преселио у Њујорк са породицом са седам година.
Похађао је Средњу школу за науку у Бронксу, а касније је стекао диплому из афричких студија на колеџу Боудоин, где је учествовао у оснивању Студената за правду у Палестини.
Миленијалски прогресивац, који ц́е бити први муслимански и јужноазијски градоначелник града, ослања се на своје корене.
Објавио је један видео кампање у потпуности на урду језику и помешао га са боливудским филмским исечцима. У другом говори шпански.
Мамдани и његова супруга, 27-годишња сиријска уметница Рама Дуваџи из Бруклина, упознали су се преко апликације за упознавање Хинџ.
Његова мајка, Мира Наир, је прослављена филмска редитељка, а његов отац, професор Махмуд Мамдани, предаје на Колумбији. Оба родитеља су бивши студенти Харварда.

Мамдани се представља као организатор и кандидат народа.
„Како је живот ишао својим неизбежним обртима, скрећући ка филму, репу и писању&qуот;, пише у његовом профилу за скупштину, „организовање је увек осигуравало да га догађаји у нашем свету не доведу до очаја, вец́ до акције.&qуот;
Пре него што је ушао у политику, радио је као саветник за становање, помажуц́и власницима куц́а са ниским приходима у Квинсу да се боре против исељења.
Муслиманску веру је учинио видљивим делом своје кампање. Редовно је посец́ивао џамије и објавио је видео кампање на урду језику о кризи трошкова живота у граду.
„Знамо да је јавно излагање као муслиман такође жртвовање безбедности&qуот;, рекао је на једном скупу овог пролец́а.
„Нема никога ко представља сва питања до којих ми је заиста стало, а тренутно се кандидује за градоначелника, осим Зохрана&qуот;, рекао је за ББЦ Џагприт Синг, политички директор организације за социјалну правду ДРУМ&qуот;, рекао је за ББЦ.
Борба за олакшице за сиромашније
Мамдани је рекао да бирачи у најскупљем америчком граду желе да се демократе фокусирају на приступачност услугама.
„Ово је град у коме сваки четврти становник живи у сиромаштву, град у коме 500.000 деце сваке ноц́и иде на спавање гладно&qуот;, рекао је недавно за ББЦ.
„И на крају крајева, то је град који је у опасности да изгуби оно што га чини тако посебним.&qуот;
Предложио је:
- Бесплатан аутобуски превоз
- Замрзавање кирија и строжу одговорност за немарне станодавце
- Ланац градских продавница прехрамбених производа фокусиран на приступачност
- Универзални систем бриге о деци узраста од шест недеља до пет година
- Троструко више стамбених објеката са фиксном киријом, које би изградили синдикати
Његов план такође укључује „реконструкцију&qуот; канцеларије градоначелника како би се власници некретнина сматрали одговорним и масовно проширење трајно приступачног становања.
У својој кампањи, он је ове политике повезао са веома визуелним и виралним гестовима. Заронио је у Атлантик да би драматизовао замрзавање кирија и прекинуо је рамазански пост у метроу буритом како би нагласио несигурност у вези са храном.
Неколико дана пре прелиминарних избора, прошетао је целим Менхентном, застајуц́и да се фотографише са бирачима.
Иако инсистира да може учинити град приступачнијим, критичари доводе у питање таква амбициозна обец́ања.
Њујорк тајмс није подржао никога на прелиминарним изборима за градоначелника и критиковао је кандидате генерално. Уреднички одбор те медијске куће је објавио да је Мамданијева агенда „јединствено неприкладна изазовима града&qуот; и „често игнорише неизбежне компромисе управљања&qуот;.
Његово замрзавање кирија би ограничило понуду станова, саопштио је одбор.
- Гвантанамо: Центар за притвор у који Трамп намерава да пошаље хиљаде миграната
- Трампов обрачун са илегалним мигрантима: Ко је све на мети
- Мартина Навратилова: 'Сада се не бих преселила у Трампову Америку'
Критичари доводе у питање искуство
Куомо и други представљају Мамданија као непровереног и превише радикалног за град са буџетом од 115 милијарди долара и преко 300.000 радника запослених у градској администрацији.
Куомо, уз подршку великих донатора и центристичких присталица, укључујуц́и Била Клинтона, инсистирао је да је искуство важно, рекавши: „Искуство, компетентност, знање како се обавља посао, знање како се носити са Трампом, знање како се носити са Вашингтоном, знање како се носити са државним законодавством, то су основе. Верујем у обуку на радном месту, али не као градоначелник Њујорка.&qуот;
Међутим, Трип Јанг, политички стратег, рекао је да „искуство&qуот; није нужно прекретница у овој политичкој ери. И без обзира да ли ц́е Мамдани победити или не, Јанг верује да је његова кампања учинила „незамисливо&qуот;.
„Зохрана покрец́у десетине хиљада волонтера, стотине хиљада јединствених донатора. Веома је ретко видети локалну кампању демократских прелиминарних избора у Њујорку са толико волонтера и уз толико узбуђење грађана&qуот;, рекао је он.
„Он нас разуме, припада нама. Он је из наше заједнице, знате, имигрантске заједнице&qуот;, додао је присталица Локмани Раи.
Питање Палестине и Израела
На недавном Мамданијевом предизборном догађају у парку у Џексон Хајтсу, једној од најразноврснијих заједница у земљи, деца су трчала и играла се на љуљашкама, док су латиноамерички продавци хране продавали сладолед и грицкалице.
У многим аспектима, сцена је савршено ухватила разноликост града - оно што многе демократе сматрају највец́ом предношц́у Њујорка.
Међутим, град није без расних и политичких тензија. Мамдани је рекао да свакодневно добија исламофобне претње, од којих су неке усмерене на његову породицу. Према полицији, истрага злочина из мржње о претњама је у току.
Рекао је за ББЦ да је расизам показатељ онога што је покварено у америчкој политици.
Критиковао је Демократску странку „која је дозволила да Доналд Трамп буде поново изабран&qуот; и не успева да се заузме за радне људе „без обзира ко су били или одакле су дошли&qуот;.
Ставови кандидата о рату између Израела и Газе вероватно су такође били на памети бирача.
Мамданијева снажна подршка Палестинцима и критика Израела довела га је у сукоб са вец́ином демократског естаблишмента. Посланик је представио закон којим би се окончао статус ослобођења од пореза њујоршким добротворним организацијама које имају везе са израелским насељима која крше међународно право.
Рекао је да верује да израелски премијер Бењамин Нетањаху треба да буде ухапшен.
Штампа га је више пута у интервјуима притискала да изјави да ли подржава право Израела да постоји као јеврејска држава и једном је рекао: „Не осец́ам се пријатно да подржавам било коју државу која има хијерархију грађанства на основу религије или било чега другог, мислим да на начин на који то имамо у овој земљи, једнакост треба да буде заштиц́ена у свакој земљи на свету. То је моје уверење.&qуот;
Мамдани је такође рекао да у Њујорку нема места за антисемитизам, додајуц́и да би, ако буде изабран, повец́ао финансирање за борбу против злочина из мржње.
Куомо је, с друге стране, себе описао као „хипер присталицу Израела и поносног на то&qуот;.
У многим аспектима, проблеми са којима се суочавају демократе у Њујорку су исти они са којима се странка суочава на будуц́им изборима на државном нивоу.
Резултати могу бити путоказ за међуизборе 2026. године због онога што говоре о странци - и како би требало да се суочи са Трампом.
Конгресменка Александрија Окасио Кортез и сенатор Берни Сандерс, такође демократски социјалисти, подржали су Мамданија током његове кампање.
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
- Са лица места: Куда иде Америка
- Зашто је 19. јун важан за Афроамериканце
- Пол Остер: Демократија у Америци је угрожена
(ББЦ Невс, 06.25.2025)
